Sprievodca svetom 8mesačného dieťaťa

V 8 mesiacoch veku dieťaťa je svet, alebo prinajmenšom podlaha vašej obývacej izby, dobrodružné ihrisko, ktoré si zaslúži preskúmať. Vaše dieťa teraz môže liezť, pretáčať sa, alebo sa posúvať po zadočku Môže sa dokonca zdvihnúť do polohy postojačky a pridržiavať sa pohovky. Čítajte viac o psychomotorickom vývoji v 1. roku života.

Neustále v pohybe

 

„Naša dcéra sa začiatkom ôsmeho mesiaca začala plaziť po brušku. V priebehu pár dní sa tak zdokonalila v technike, že bola nezastaviteľná. Žmurknutím oka sa presunula na druhý koniec bytu. Zo začiatku som jej musela byť stále v pätách, aby som ju zachraňovala. Objavila totiž doma rohy a skrýše, o ktorých som doteraz nevedela. Čoskoro si však dokonale zmapovala terén a začala si užívať tú báječnú a neobmedzenú slobodu pohybu“, hovorí mamička Linda, ktorej dcéra sa zo dňa na deň premenila doslova na aligátora.
 

Preskúmavanie je hlavnou náplňou dňa. Budete prekvapení, ako ďaleko sa môže vaše, ešte nedávno len ležiace bábätko, presunúť. Ak ste to do tejto chvíle neurobili, je na čase prispôsobiť váš domov situácii a zaistiť, aby bolo vaše dieťa v bezpečí. Zvláštny pozor dajte na ostré (strúhadlo alebo nože v spodnej zásuvke) a veľmi drobné predmety (dekorácie, sviečky), voľne postavené chemikálie (prací prášok, tablety do umývačky) či ťažké predmety opreté o stenu (žehliaca doska), ktoré na seba môže dieťa ľahko strhnúť.
 

Bábätko v 8 mesiacoch budú najviac zaujímať predmety, ktoré môže ďalej preskúmavať. Berie si do ruky hračky alebo iné malé predmety a žuje ich, aby ich otestovalo. Veľká zábava je tiež s hračkami hrkať alebo s nimi búchať o zem, o stenu. Začína sa učiť zákon akcie a reakcie, preto sa nečudujte, keď bude nadšene chytať hračky a znova a znova ich vyhadzovať z kočíka. Buďte zhovievavá, dieťa sleduje, učí sa a robí mu to radosť.
 

„Keď mal Ferko skoro tri štvrte roka, najviac ho bavilo vyhadzovať veci z kočíka. Niekedy som si to všimla, inokedy nie. Hromadu vecí sme stratili. Často sa mi ale stávalo, že za mnou ľudia na ulici vykrikovali „Haló, pani, niečo vám vypadlo“. Podozrievam svojho spoločnosť milujúceho syna Františka, že to bol jeho tajný trik, ako sa zoznamovať s novými ľuďmi“, vtipkuje mamička Bára.

Skvelé hračky pre 8-mesačné deti

 

Dieťa by malo mať stále k dispozícii hračky a hryzadlá, ktoré uľavia boľavým ďasnám, pretože v tomto veku asi bude v období rastu zúbkov. Výborné sú tiež drevené hračky, ktoré sú príjemné na dotyk a ktoré pri ťukaní o seba vydávajú zvuky. Práve zvuky bude dieťa v tomto veku milovať. Akékoľvek hračky, ktoré vydajú po stlačení zvuk, sa stanú veľmi obľúbenými. Niekedy natoľko, až vás z toho bude bolieť hlava. A úplne najväčší úspech budú mať hračky, ktoré vôbec nie sú hračky. Napríklad hrniec s vareškou, plastové škatuľky alebo hrkajúca fľaša s tvrdými cestovinami.

Jedlo je zábava


Teraz, keď dieťa vie vziať malé kúsky jedla do ruky a samo ich zjesť, dostáva stolovanie úplne nový hravý rozmer. Bude mávať kúskami chleba vo vzduchu alebo si natierať jogurt po tvári, po stole a pravdepodobne aj po vás. Skúste odolať nutkaniu vziať mu lyžicu a začať upratovať príliš skoro. Je to dôležitá zmyslová skúsenosť, aj keď s trochou neporiadku.

Jedálny lístok pre dieťa staré 8 mesiacov

 

Pre dojčené bábätká tvorí materské mlieko stále významný podiel v dennej strave, pretože sa s mliekom prebúdzajú i zaspávajú. Nedojčené bábätká si ráno a večer doprajú umelé mlieko z fľaše. Cez deň už je toho, čo môže 8-mesačné dieťa jesť ale oveľa viac. Nejako takto by mal vyzerať ideálny jedálny lístok.

  • Raňajky: materské mlieko alebo UM.
  • Desiata: ovocný príkrm, dojčenská výživa.
  • Obed: mäso-zeleninový príkrm.
  • Olovrant: jogurt alebo chlebík so syrom.
  • Večera: ryžová alebo cereálna kaša
  • Druhá večera: materské mlieko alebo UM.
     

Dohliadnite, aby dieťa vypilo cez deň cca 150 ml vody alebo čaju.

Pozri sa na mňa!


Vášmu dieťaťu sa tiež zlepšuje schopnosť porozumenia. Môžete spolu dokonca začať hrať hry, napríklad ho požiadať, aby našlo hračku, ktorú ste schovali pod vankúš, alebo aby ukázalo na predmet, ktorý pomenujete. Môže tiež začať s vami a s ostatnými komunikovať pomocou gest, napríklad mávaním alebo tlieskaním rúk. 

Úzkosť a empatia


Možno ste si všimli, že je vaše dieťa viac rozrušené alebo nahnevané vo chvíli, keď opúšťate miestnosť. Okolo ôsmeho mesiaca prichádza tzv. „separačná úzkosť“, ktorá môže byť veľmi nepríjemná tak pre vás, ako aj pre vaše dieťa. Bolo by ale zvláštne, keby si dieťa touto fázou vôbec neprešlo. Je to totiž moment, keď si dieťa uvedomuje, že mamička nie je jeho súčasťou, že ste dve osoby a že sa môžete oddeliť. Dobrou správou je, že separačná úzkosť netrvá večne. Keď vaše dieťa príde na to, že sa vždy vrátite, bude v nasledujúcich mesiacoch vzďaľovanie sa od neho oveľa jednoduchšie a menej dramatické.
 

Vaše 8-mesačné dieťa je už tiež schopné empaticky reagovať. Prvým znakom empatie môže byť, keď spustí záchvat plaču vo chvíli, keď plače iné dieťa. Alebo sa naopak smeje, keď sa ostatní smejú.

Spánok


Spánok 8-mesačného bábätka je veľmi individuálny a ovplyvňuje ho viacero faktorov, ale ak nie je narušený rastom zúbkov alebo chorobou, mal by už byť kontinuálny po celú noc. Niektoré dojčatá sa stále budú raz alebo dvakrát v noci budiť, ale často nie kvôli hladu, ale kvôli zvyku. Skúste namiesto mlieka ponúknuť čaj alebo vodu vo fľaši. Bábätko si pocicia a zase pokojne zaspí. Zúbky sú náročným obdobím, kedy sa možno budete cítiť viac unavená, ale veríme, že s prvým ranným úsmevom bude všetko zabudnuté.

 

Prosím, berte na vedomie, že informácie poskytnuté v týchto článkoch sú všeobecné rady a nemali by byť zamieňané s radami lekára. Ak vy, vaše bábätko alebo niekto z vašej rodiny trpíte závažnými alebo dlhotrvajúcimi symptómami, alebo potrebujete konkrétnu radu od odborníka, tak sa, prosím, obráťte na odbornú lekársku starostlivosť. Philips AVENT nie je zodpovedný za žiadne škody spôsobené nakladaním s informáciami poskytnutými na týchto webových stránkach.

Odporúčané produkty Philips Avent

You are about to visit a Philips global content page

Continue

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Naša lokalita sa najlepšie zobrazuje v najnovšej verzii prehľadávača Microsoft Edge, Google Chrome alebo Firefox.